گزارش تصویری
 • چاپ مقاله " انقلاب اسلامی ، افتخارمسلمانان جهان "
  روزنامه تامیل زبان " تیناکاران thinakaran مورخ بیست و هفتم بهمن ماه اقدام به چاپ مقاله " انقلاب اسلامی ، افتخارمسلمانان جهان " نموده است .

 • مقاله " عکس العمل های ایجاد شده به معامله قرن ترامپ "
  روزنامه " تیناکاران " thinakaran مورخ بیست وسوم دی ماه اقدام به نشر مقاله " عکس العمل های ایجاد شده به معامله قرن ترامپ " نمود .

 • برگزاری نشست « گام دوم انقلاب اسلامی ، طلوع تمدن جدید »
  هم زمان با آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی ، نشست « گام دوم انقلاب اسلامی ، طلوع تمدن جدید » مورخ دوازدهم بهمن با حضور علاقمندان به انقلاب اسلامی درسالن اجتماعات رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی درکلمبو برگزار شد .

 • نمایش فیلم سینمایی " امروز "
  فیلم سینمایی " امروز " به کارگردانی آقای رضا میر کریمی درمحل شرکت ملی فیلم سریلانکا با زیر نویس انگلیسی و با کیفییت HD به نمایش گذاشته شد .

 • بزرگداشت سپهبد شهید قاسم سلیمانی
  بزرگداشت سردار سرافراز اسلام ، سپهبد قاسم سلیمانی مورخ هفدهم دیماه درمحل سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد .

 • حضورنماینده مقام معظم رهبری در سریلانکا
  حجت الاسلام محمد رضا حاتم پوری نماینده جدید مقام معظم رهبری درسریلانکا به این کشور سفرکردند .

 • نمایش فیلم " چشمه گنجشگ "
  مورخ بیست ونهم آذر ماه فیلم سینمایی " چشمه گنجشگ " به کارگردانی و تهیه کننده گی آقای " پناه برخدا رضایی " با زیر نویس انگلیسی به نمایش گذاشته شد .

 • نمایش فیلم کوتاه " یادگاری "
  فیلم کوتاه " یادگاری " به نویسندگی و کارگردانی و تهیه کننده گی خانم " آذر فرامرزی " مورخ 29 آذر ماه با زیر نویس انگلیسی نمایش داده شد .

 • مسابقه قرآن کریم
  مسابقه قرآن کریم دررشته تلاوت با حضور هشتاد نفر ازقاریان جوان سریلانکایی دردو گروه پسران و دختران ، در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران طی روز های بیست و سوم و بیست چهارم آذر ماه برگزارشد

 • مقاله " شگفتی مهندسی درایران "
  روزنامه " تینا کاران " thinakaran مورخ دوازدهم آذر ماه اقدام به چاپ مقاله ای تحت عنوان" شگفتی مهندسی درایران " نمود و در آن به موضوع ساخت " یخچال " به عنوان یکی دیگر از ابتکارات ایرانیان دردوران گذشته پرداخته است .

صفحه اصلی > نمایش اخبار سایت 


  چاپ        ارسال به دوست

بیانیه مطبوعاتی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کلمبو

کارشکنی های پادشاهی عربستان مانع انجام فریضه حج ایرانیان شد.

بیانیه مطبوعاتی

سفارت جمهوری اسلامی ایران در کلمبو سریلانکا

 

باسمه تعالی

سفارت جمهوری اسلامی ایران در کلمبو تمایل دارد به آگاهی برساند، سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران تمام تلاش خود را به منظور اعزام حجاج ایرانی به مراسم حج سال 1395 انجام داد که علیرغم حسن نیت طرف ایرانی،  طرف سعودی با کارشکنی متداوم و همچنین از دست رفتن زمان لازم با ایجاد بهانه های واهی، مانع از انجام توافق گردید و با صدور بیانیه ها به منظور فرافکنی و تلاش جهت مقصر جلوه دادن طرف ایرانی در شکست مذاکرات نمود.

در این راستا سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران به منظور تنویر افکار عمومی بیانیه زیر را صادر کرد:

-        دو دور مذاکرات هیئت فنی حج جمهوری اسلامی ایران با مسئولان سیاسی، امنیتی و وزارت حج عربستان منتج به هیچ گونه توافقی در مورد اعزام شهروندان ایرانی به مراسم حج سال جاری نشد و دولت  عربستان برغم تلاش های طرف ایرانی برای بازکردن مسیر انجام این فریضه دینی برای مردم مسلمان ایران، حاضر به انجام توافق بر اساس رویه و عرف سنوات گذشته نگردید.

-        سفر اعضای تیم فنی سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران به عربستان سعودی به منظور توافق با آن کشور درخصوص مراسم حج  سال جاری که باید در بهمن 1394 –ژانویه 2016- انجام می شد با کارشکنی مقامات سعودی مواجه شده و پس از پیگیری های متعدد با سه ماه تأخیر در اواخر فروردین 95 –آوریل 2016- انجام گرفت.  با توجه به گستردگی و پیچیده بودن عملیات اعزام دهها هزار زائر در فاصله زمانی محدود در حج، این تأخیر و تعلل تعمدی، نخستین کارشکنی هدفمند عربستان برای منتفی ساختن اعزام حجاج ایرانی بود.

-        به رغم اینکه عربستان سعودی طرف ایرانی را متهم به برخورد سیاسی با مسئله حج  می نماید و به رغم اینکه تیم مذاکره کننده ایرانی کاملاً فنی و غیر سیاسی بوده، در روز انجام مذاکرات با کمال تعجب ملاحظه شد که برخلاف سنوات گذشته، تعداد زیادی از اعضای تیم مذاکره کننده سعودی از نهادها و دستگاه های سیاسی و امنیتی این کشور بوده و وزارت حج عربستان بدون اجازه آنها قادر به تصمیم گیری و توافق در مورد جزئیات فنی و لجستیکی نبود.

-        مقامات سعودی با طرح مسائل غیرمعقول از قبیل ممانعت از ورود هواپیمای جمهوری اسلامی ایران به آن کشور و همچنین لزوم دریافت ویزا از کشور ثالث مانع از موفقیت دور اول مذاکرات شدند.

-        برخلاف وعده طرف سعودی مبنی بر صدور روادید برای سفر مجدد هیئت ایرانی در اسرع وقت، این امر تا انتصاب وزیر جدید حج عربستان و به مدت 45 روز و تا تاریخ 5/3/1395 به تأخیر افتاد و زمان لازم برای سازماندهی حجاج از دست رفت.

-        با توجه به تجارت تلخ سال گذشته در مدیریت ناکارآمد حج- که منجر به کشته شدن شمار زیادی از حجاج ازجمله 472 شهروند ایرانی در دو حادثه منی و سقوط جرثقیل در مکه گردید- و رفتارهای ناپسند پلیس و دستگاه امنیتی با حجاج، هیئت مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران تلاش نمود حداقل تضمین های لازم مبنی بر حفظ امنیت و کرامت حجاج را کسب نماید که متأسفانه پاسخ قانع کننده ای از طرف سعودی دریافت نکرد. بدیهی است اعزام دهها هزار شهروند ایرانی به کشوری که اقدام به قطع روابط سیاسی و کنسولی با جمهوری اسلامی ایران نموده یکی از نگرانی هیئت حج ایران بوده و به همین منظور تلاش شد تا بر سر فرمولی برای ایجاد دسترسی کنسولی به شهروندان ایرانی در ایام حج با طرف سعودی توافق شود که متأسفانه در این مورد هیچ گونه همکاری صورت نگرفت.

-        متأسفانه طرف سعودی به جاری ارائه پاسخ های قانع کننده، با توسل به ابزارهای تبلیغاتی و رسانه ای و با نگاه سیاسی و غیر منصفانه تلاش نمود جمهوری اسلامی ایران را مقصر جلوه داده و از مسئولیت های شرعی و بین المللی خود در این راستا شانه خالی کند و برخی از سفارت خانه های این کشور اقدام به صدور بیانیه و یادداشت نموده و شکست مذاکرات را به طرف ایرانی نسبت دهند.

-        دولت و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اعتقاد به اینکه حج نباید آلوده اختلافات سیاسی دولت ها شود تاکنون نسبت به فرافکنی و تبلیغات و بیانیه های متعدد نهادهای سیاسی عربستان رویکرد خویشتن داری و سکوت را اختیار کرده بود به این امید که اگر امکانی برای متقاعد کردن دولت عربستان برای برخورد غیر سیاسی با موضوع حج وجود دارد، از آن استفاده شود اما اکنون که همه راه ها مسدود شده ناچار گردید برای تنویر افکار عمومی این بیانیه را صادر کند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران - کلمبو

 


١٣:١٦ - دوشنبه ١٧ خرداد ١٣٩٥    /    شماره : ٦٥٢٩٧٦    /    تعداد نمایش : ٨٧٤خروج
مطالب مرتبط
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 124558 | بازدید امروز : 50 | کل بازدید : 524861 | بازدیدکنندگان آنلاين : 4 | زمان بازدید : 1.5000