گزارش تصویری
 • چاپ مقاله « ایران ، چالشی برای نفوذ آمریکا درخاورمیانه»
  روزنامه " تیناکاران " Thinakaran مورخ بیست و چهارم دیماه اقدام به چاپ مقاله ای تحت عنوان ایران ، چالشی برای نفوذ آمریکا در خاورمیانه نموده است

 • مقاله "خودکشی که آمریکا مرتکب شد "
  وبلاگ " تودو " Thoothu مورخ بیست و یکم دیماه و به مناسبت اولین سیلی جمهوری اسلامی به آمریکا به دنبال ترورشهید قاسم سلیمانی ، اقدام به نشر مقاله ای تحت عنوان خودکشی که ایالات متحده مرتکب شد نموده است .

 • ترجمه وچاپ کتاب « رفیق خوشبخت ما » به زبان تامیل
  به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سریلانکا و به مناسبت اولین سالگرد شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی کتاب « رفیق خوشبخت ما » به زبان تامیل ترجمه وچاپ کتاب گردید .

 • زندگینانه آیت الله مصباح یزدی
  سایت « صلح » مورخ پانزدهم دیماه و درپی ارتحال آیت الله مصباح یزدی ، اقدام به نشر زندگینامه ایشان به زبان « تامیل » نموده است .

 • چاپ مقاله " شهید قاسم سلیمانی ، هویت بی نظیرایرانی "
  روزنامه " تیناکاران " Thinakaranمورخ پانزدهم دیماه و به مناسبت اولین سالگرد شهادت سپهبد شهید قاسم سلیمانی اقدام به چاپ مقاله ای تحت عنوان شهید قاسم سلیمانی ، هویت بی نظیر ایرانی نموده است

 • مقاله « دستاورد شگفت انگیز ایران در ساخت واکسن کرونا »
  وبلاگ " تودو " Thoothu مورخ دهم دیماه ودرپی اعلام خبر دستاوردهای جدید جمهوری اسلامی ایران درزمینه مقابله با ویروس کرونا اقدام به نشر مقاله ای تحت عنوان دستاورد شگفت انگیز ایران در ساخت واکسن کرونا نموده است .

 • مقاله " جشن کریسمس در ایران "
  وبلاگ " تودو " Thoothu مورخ چهارم دیماه به مناسب کریسمس اقدام به نشر مقاله ای تحت عنوان جشن کریسمس در ایران نموده است .

 • مقاله " یلدا ، جشن طولانی شب "
  وبلاگ تامیل زبان " تودو " Thoothu مورخ سی ام آذر ماه و هم زمان با شب یلدا اقدام به نشر مقاله ای تحت عنوان " یلدا ، جشن طولانی شب " نموده است

 • مقاله "یلدا ، جنبه دیگری از فرهنگ فارسی "
  وبلاگ سینهالی زبان " سنادیشا " sandesaya مقارن با شب یلدا اقدام به نشر مقاله ای تحت عنوان یلدا ، جنبه دیگری از فرهنگ فارسی نموده است .

 • مقاله "برنامه موشکی ایران قابل مذاکره نیست "
  وبلاگ " تودو " Thoothu مورخ بیست و هشتم آذر ماه اقدام به نشر مقاله ای تحت عنوان برنامه موشکی ایران قابل مذاکره نیست نموده است .

صفحه اصلی > نمایش اخبار سایت 


  چاپ        ارسال به دوست

مقاله

مقاله "یلدا ، جنبه دیگری از فرهنگ فارسی "

 

وبلاگ  سینهالی زبان " سنادیشا "    sandesaya مقارن با شب یلدا اقدام به نشر مقاله ای تحت عنوان یلدا ، جنبه دیگری از فرهنگ فارسی  نموده است .

درابتدای این مقاله آمده  ؛ ایرانیان طولانی ترین شب سال را جشن می گیرند و نام این سنت در فرهنگ ایرانیان ، بزرگداشت شب یلدا نام دارد . البته در برخی کشور ها مانند ، آذربایجان ، افغانستان ، تاجیکستان و همچنین عراق ، سوریه و ترکیه که دارای برخی مشابهت های فرهنگی با ایرانیان هستند این جشنواره فرهنگی نیز جشن گرفته می شود .

مقاله درادامه به ارایه توضیحاتی درخصوص برگزاری این مراسم درایران پرداخته و بیان داشته هر ساله در بیستم دسامبر مقارن با روزی است که پاییزد رتقویم ایرانیان به پایان می رسد و زمستان آغاز می شود و شب آن طولانی ترین شب سال است . آداب و رسوم بسیاری برای یلدا وجود دارد که منحصر به فرد است که جمع شدن تمام اعضای خانواده در کنار بزرگترها یکی ازویژه گی های  مهم آن به شمار می آید و این فرصتی برای همه کسانی که زندگی پرمشغله ای دارند فراهم می کند تا بتوانند در کنار هم به عنوان یک خانواده ساعاتی را د رکنار هم باشند . دراین شب برنامه حافظ و شاهنامه خوانی ، نقل خاطرات و همچنین استفاده از آجیل و انواع میوه به خصوص انار و هندوانه در زمره برنامه اصلی مراسم شب یلدا محسوب می شود .

مقاله با این عبارت به پایان رسیده ؛ درحقیقت یلدا ، یک تمرین زیبا در تمدن باستانی ایران است ، برای یافتن معنای نور در زندگی بشر در تاریکترین و طولانی ترین شب و همچنین درکوتاه ترین روز ، و این لحظه ای بی نظیر در طبیعت محسوب می شود .

 


١٥:٣٩ - جمعه ٥ دی ١٣٩٩    /    شماره : ٧٦٢٢٨٨    /    تعداد نمایش : ٢٦٤خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 165772 | بازدید امروز : 206 | کل بازدید : 663215 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 2.7031