گزارش تصویری
 • مراسم بزرگداشت دهه مبارکه فجر در رایزنی فرهنگی ایران در کلمبو
  مراسم بزرگداشت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در محل رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در کلمبو برگزار شد.

 • دیدار حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسگر با اسقف اعظم کلیسای کاتولیک سریلانکا
  حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ساعتی قبل با کاردینال مالکوم رانجیت اسقف اعظم کلیسای کاتولیک سریلانکا دیدار و گفتگو نمود.

 • گزارش دیدار نماینده ولی فقیه با پروفسور راهولا انونایاکا ترو
  حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به اتفاق سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در کلمبو با پروفسور راهولا انونایاکا ترو از رهبران بودایی سریلانکا دیدار و گفتگو نمود.

 • گزارش تصویری دیدار حجت الاسلام قاضی عسگر از حوزه عملیه زینبیه و مراکز شیعی شرق سریلانکا
  حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در ادامه سفر به سریلانکا از حوزه علمیه خواهران شهر پلوناروا و حسینیه شیعیان شهر والاچینا بازدید کرد.

 • بازدید نماینده ولی فقیه از پروژه فنی - مهندسی در دست اجرای ایران در سریلانکا
  حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر از روند اجرایی پروژه آب رسانی و ساخت سد توسط مهندسان ایرانی در سریلانکا بازدید کرد.

 • بازدید نماینده ولی فقیه درامور حج از دو مرکز شیعیان در سریلانکا
  حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در ادامه سفر به سریلانکا از حوزه علمیه خواهران شهر پلوناروا و حسینیه شیعیان شهر والاچینا بازدید کرد.

 • برگزاری مراسم بزرگداشت دهه مبارکه فجر در رایزنی فرهنگی ایران در کلمبو
  مراسم بزرگداشت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در کلمبو برگزار می گردد.

 • روحانی فرارسیدن سالگرد استقلال سریلانکا را تبریک گفت
  رئیس‌جمهور در پیامی به "مایتریپالا سیریسنا" رئیس‌جمهور دموکراتیک سوسیالیستی سریلانکا، فرا رسیدن شصت و نهمین سالگرد استقلال این کشور را به وی، دولت و مردم سریلانکا تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که روابط تهران - کلمبو در راستای منافع متقابل دو ملت، بیش از پیش گسترش یابد.

صفحه اصلی > نمایش اخبار سایت 


  چاپ        ارسال به دوست

نشست

نشست " بررسی تاثیر انقلاب اسلامی ایران در سریلانکا "

 

 

نشست " بررسی تاثیر انقلاب اسلامی ایران در سریلانکا "

با مشارکت رایزنی فرهنگی و نمایندگی جامعه المصطفی (ص) در سریلانکا ، نشست تاثیر انقلاب اسلامی ایران در سریلانکا مورخ 25/12/97  با حضورایرانیان مقیم ، علاقمندان به انقلاب اسلامی و دانشجویان در محل نمایندگی جامعه المصطفی (ص) برگزارشد .

دراین نشست آقایان ، طه مزمل ، امین عز الدین ، لافیر مدنی و زیاد محمد سخنرانی نمودند .

درابتدا طه مزمل (نویسنده و فعال درفضای مجازی ) بیان داشت ، افراد برجسته سیاسی در سریلانکا به واسطه نوع و سیستم آموزشی که درآن تحصیل و پرورش یافته بودند فکرمی کردند که سیستم سیاسی و حکومتی غربی ، بهترین و موثرترین شیوه برای حکومت نمودن است . هم زمان بااین تفکر میزان اطلاعات اسلام گرایان از سیستم و روش حکومتی اسلام نیزآن چنان وسعتی نداشت اما با طرح شدن نام ایران و انقلاب اسلامی و همچنین به پیروزی رسیدن آن ، این رویه در بین مسلمانان به گونه دیگری شد و با آغاز طرفداری جماعت اسلامی سریلانکا ازانقلاب اسلامی ، مردم و به ویژه جوانان با یک افق جدیدی روبرو شدند وآشنایی با انقلاب و اهداف آن تاثیر بزرگی بر هواداران انقلاب اعم از مسلمان و حتی بعضا غیرمسلمان را موجب گشت . سپس با تاسیس حزب " کنگره مسلمین " به رهبری مرحوم " اشرف " تاثیر و بازتاب انقلاب اسلامی د رسریلانکا بیشر شد چون حزب کنگره اولین و بلکه تنها ترین حزب مسلمانان بود واز طرفی شخصیت مرحوم اشرف برای مردم پذیرفته شده و از جایگاه مناسبی برخورداربود . با فراگیر شدن پیام انقلاب اسلامی ، دشمن از طریق بوجود آوردن جنگ تحمیلی درصدد برآمد تا این انقلاب را مهار نماید و از بین ببرد البته درکناراین توطئه ، سیاست تفرقه درمیان مسلمین نیز از طریق طرح موضوع شیعه و سنی و تبلیغ این نکته که ایران در تلاش برای شیع نمودن اهل سنت می باشد نیز فعال گردید . هم زمان با این توطئه ها ، متا سفانه تغییردر رهبری جماعت اسلامی و عدم ادامه راه رهبر قبلی و از سویی با از دنیا رفتن مرحوم اشرف ، حزب کنگره نیز دچارتزلزل و تشدد آرا گردید و می توان گفت به نوعی از آن شتاب اولیه در خصوص تاثیر گذاری سیاسی انقلاب اسلامی در سریلانکا کاسته شد . ولی به هرحال وقوع انقلاب اسلامی در ایران و پیام آن، تاثیر مهمی دردیدگاه مسلمانان درسریلانکا به خصوص افرادی که پس از فروپاشی امپراطوری عثمانی ، تصور می کردند دیگر اسلام نمی تواند اقدام به تشکیل حکومت نماید ، داشته و خواهد داشت .

 

درادامه آقا ی امین عزالدین ( روزنامه نگار و معاون سردبیر هفته نامه دیلی سان ) گفت ، در زمان وقوع انقلاب اسلامی ایران ، منطقه و جهان دارای شرایطی به این شرح بوده  ؛ شاه درایران درراس قدرت ، جهان دردو قطب عمده شرق و غرب خلاصه شده  و ایران به عنوان ژاندارم منطقه خاورمیانه مطرح بوده ، اما انقلاب اسلامی با طرح شعار نه شرقی و نه غربی موجبات زمینه سازی تغییرات عمده ای در جهان شد که با پیروزی رسیدن آن ، تغییرات مهمی نیز درجهان پدید آمد. هم زمان با پیروزی انقلاب اسلامی ، دو اتفاق مهم دیگری همچون تجاوز شوروی به افغانستان و امضای معاهده کمپ دیوید بوجود آمد و این سه اتفاق ، منشا بسیاری از تغییرات در جهان شدند . انقلاب اسلامی به همراه سایر مزیت های ژئو پولیتیکی ایران سبب شد تا این کشور و این انقلاب علی رغم بسیاری از دشمنی ها و توطئه ها که از جنگ عراق آغاز وبا اعمال تحریم های اقتصادی ادامه یافته است ، همچنان برقرار و پا برجا باشد . دراین سال ها نیز ایران با حمایت از عراق ، سوریه ، لبنان و یمن موفق شده تا درمنطقه به عنوان قدرت برترو مطرح حضورداشته باشد . وی مهمترین تاثیر انقلاب اسلامی درسریلانکا را طرح موضوع سیاست نه شرقی و نه غربی از سوی انقلاب اسلامی دانست و بیان داشت   د رآن ایام ، سریلانکا نیز از اعضای فعال جنبش عدم تعهد محسوب می شد واین سیاست اعلامی از سوی ایران برای بسیاری ازمردم و مسئولین ، اعم از مسلمان و غیر مسلمان  بسیار خوش آیند بود . وی تاثیر دیگر را ، ارتقای سطح روابط دیپلماتیک بین دو کشور دانست که  منجر به افتتاح سفارت کشورشان در سال 1971 درتهران گشت ، وی تلاش های وزیر خارجه اسبق این کشور به منظور برقراری آتش بس درزمان جنگ را نیز در همین راستا ارزیابی نمود ، او همچنین  ، دفاع ا زدولت مرکزی سریلانکا و حاکمیت درزمان جنگ های داخلی را ناشی از روابط خوب دو کشورو دانست .

سپس آقای زیاد محمد ( فعال فرهنگی و فعال در عرصه فضای مجازی ) بیان داشت وقوع انقلاب اسلامی ایران دریک کشور مسلمان وشیعه مذهب و با تاریخ و تمدنی کهن رخ داده است اما ایرانیان به هیچ عنوان به دنبال حاکم کردن گفتمان شیعی درجهان اسلام نبودند واین موضوع را درعمل هم نشان داده اند . ایرانی ها به طور تاریخی اهل گفتگو و همزیستی مسالمت آمیز دردرون کشورشان و درروابط خارجی شان بوده اند . اما معتقدند اگر درراه رساندن پیام انقلاب اسلامی  به مردم جهان و به ویژه مستضعفین ، موانع و تبلیغات دروغین به وجود نیاید ، بسیاری ازمردم جهان این منطق و رویه را خواهند پذیرفت ودراین راه تلاش مسالمت آمیز هم می کنند .  ایران پس از انقلاب اسلامی با اتخاذ سیاست های عملی درسه محور نشان داده که د رجهان به دنبال همزیستی و گفتگو می باشد و دراین راه ، شیعه بودن و یا صرفا مسلمان بودن نیز قید نشده است . این محور ها عبارتند از ؛  اول موضوع حمایت از مردم مستضعف درجهان ، بعد موضوع ایجاد وحدت درجهان اسلام و سپس ارایه موضوع و پیشنهاد گفتگوی بین تمدن ها و فرهنگ ها در مقابل نزاع و جنگ تمدن ها.  در خصوص این موضوع ها می توان گفت که درسریلانکا نیزعلی رغم تبلیغات سوء افراط گرایان ، از تاثیرات انقلاب اسلامی بی بهره نبوده است . زیرا رویه ایران درحکومت داری برپایه مبانی اسلام و داشتن تعامل مثبت و سازنده با جهان ، پاسخ بسیار مناسبی است برای اکثریت غیر مسلمان در سریلانکا ، که از رفتار های افراط گرایانه برخی از مسلمانان در تعجب و حیرت هستند . تعامل و شیوه همزیستی ایران و انقلاب اسلامی می تواند آنها را مطمئن سازد که چنین تفکراتی به هیچ وجه با اسلام  همخوانی نداشته و نخواهد داشت و اساسا از سوی یک تفکر ناب اسلامی هیچ خطری متوجه غیر مسلمانان نیست .

سخنران آخر نشست آقای لافیر مدنی ( رئیس بنیاد هاشمی ) بیان داشت ، مسلمانان سریلانکا همواره با سایر هم کیشان شان درسایر بلاد اسلامی درتعامل بوده وحتی نسبت به سرنوشت آنها نیزبی تفاوت نبوده اند . درزمان های قدیم وقتی اعلام می شد که یک کشتی از ترکیه قصد پهلو گرفتن در بندر کلمبو را دارد مردم مسلمان جمع می شدند و جشن می گرفتند . این علاقمندی ها بعضا همراه با تاثیرگرفتن هایی نیز بوده است  مثلا در مقطعی یک نوع کلاه در سریلانکا رایج شد به نام کلاه ترکی " ترکی کوپی " ، سپس ازطرف هندوستان انواع البسه نظیر قمیص ، شلوارو کرتی (کت ) اما حالا  از سوی برخی افراد " دشداشه " برای مردان و " روبنده " برای زنان به ارمغان آمده است که حتی شنیده می شود موجبات نگرانی هایی در بین بودائیان را نیز پدید آورده است و آنها می گویند آیا این جزو لباس ملی و سنتی ما محسوب می شود ؟ اما باید پرسید انقلاب اسلامی  چه تاثیر فرهنگی در سریلانکا داشت . قبل از ارایه پاسخ ، لازم است گفته شود ایرانی ها درزمان پذیرش اسلام ، فقط پیام اسلام را گرفتند ولی به سبک وشیوه فرهنگ عربی درنیامدند . انقلاب اسلامی نیز چنین است و با " پیام ومفهوم " سر وکاردارد . این انقلاب برای بانوان سریلانکایی ، پیام " حجاب " را آورد . این پیام به همراه زحماتی که کشیده شد باعث گردید تا امروزه شاهد باشیم که زنان مسلمان در سریلانکا از نظر پوشش دارای یک یونیفورمی هستند که از سوی همه اعم از مردم و مقامات دولتی نیزپذیرفته شده است و غیر مسلمانان از چنین نوع پوششی نیز احساس نگرانی هم ندارند .  تاثیر فرهنگی دیگر انقلاب اسلامی ، ارایه تفسیر های عملی ازبرخی آیات قرآنی می باشد  به طورمثال آیه ای که به صراحت ، بشارت برحکومت نمودن مستضعفین بر جهان می دهد . با توجه به حمایت های انقلاب اسلامی از مستضعفین جهان که فارغ از نگرش های دینی و مذهبی انجام می شود می توان گفت که انقلاب اسلامی ، بیش از آن که یک تحول سیاسی مطلق باشد ، یک انقلاب فکری و فرهنگی است که ریشه در مبانی قرآن دارد . انقلاب اسلامی با بهره گیری از موضوع صبر واستقامت که درفرهنگ قرآنی واسلامی نیز برآن تاکید شده ، عملا نشان داد که با بهره گیری از این ابزار می توان بر مشکلات و توطئه ها فائق شد و به پیش رفت که شاهد این ادعا ، صدور بیانیه جدید رهبر انقلاب اسلامی پس از طی نمودن چهل سالگی انقلاب می باشد که برای ادامه راه به منظور ورود به مرحله دوم صادر شده است . وی مهم ترین تاثیر فرهنگی انقلاب اسلامی درسریلانکا را ،  ایجادآگاهی در بین مسلمانان و حتی غیر مسلمانان ارزیابی نمود و علت اصلی حمایت جماعت اسلامی سریلانکا درآن مقطع را دقیقا مربوط به همین آگاهی قلمداد نمود زیرا ایجاد این آگاهی ، با برخی از اهدافی که آنها دنبال آن می گشتند نزدیک بود . وی مشکل اصلی درجوامع را موضوع فقدان رهبری دانست و بیان داشت این  نکته بسیار مهمی بود که امام خمینی با اتکا به قدرت مردم موفق به حل و ایجاد آن شد .

در پایان این نشست  کتاب زندگی و خدمات امام خمینی (ره ) که توسط آقای عبدالمرزوق از دانش آموختگان جامعه المصطفی (ص) به زبان تامیل ترجمه شده است رونمایی گرددید .

 

 

 


٠٩:١١ - دوشنبه ٢٧ اسفند ١٣٩٧    /    شماره : ٧٢٥٤١٩    /    تعداد نمایش : ٦٠خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 119928 | بازدید امروز : 60 | کل بازدید : 510700 | بازدیدکنندگان آنلاين : 11 | زمان بازدید : 1.2344