گزارش تصویری
 • مراسم بزرگداشت دهه مبارکه فجر در رایزنی فرهنگی ایران در کلمبو
  مراسم بزرگداشت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در محل رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در کلمبو برگزار شد.

 • دیدار حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسگر با اسقف اعظم کلیسای کاتولیک سریلانکا
  حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ساعتی قبل با کاردینال مالکوم رانجیت اسقف اعظم کلیسای کاتولیک سریلانکا دیدار و گفتگو نمود.

 • گزارش دیدار نماینده ولی فقیه با پروفسور راهولا انونایاکا ترو
  حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به اتفاق سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در کلمبو با پروفسور راهولا انونایاکا ترو از رهبران بودایی سریلانکا دیدار و گفتگو نمود.

 • گزارش تصویری دیدار حجت الاسلام قاضی عسگر از حوزه عملیه زینبیه و مراکز شیعی شرق سریلانکا
  حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در ادامه سفر به سریلانکا از حوزه علمیه خواهران شهر پلوناروا و حسینیه شیعیان شهر والاچینا بازدید کرد.

 • بازدید نماینده ولی فقیه از پروژه فنی - مهندسی در دست اجرای ایران در سریلانکا
  حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر از روند اجرایی پروژه آب رسانی و ساخت سد توسط مهندسان ایرانی در سریلانکا بازدید کرد.

 • بازدید نماینده ولی فقیه درامور حج از دو مرکز شیعیان در سریلانکا
  حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در ادامه سفر به سریلانکا از حوزه علمیه خواهران شهر پلوناروا و حسینیه شیعیان شهر والاچینا بازدید کرد.

 • برگزاری مراسم بزرگداشت دهه مبارکه فجر در رایزنی فرهنگی ایران در کلمبو
  مراسم بزرگداشت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در کلمبو برگزار می گردد.

 • روحانی فرارسیدن سالگرد استقلال سریلانکا را تبریک گفت
  رئیس‌جمهور در پیامی به "مایتریپالا سیریسنا" رئیس‌جمهور دموکراتیک سوسیالیستی سریلانکا، فرا رسیدن شصت و نهمین سالگرد استقلال این کشور را به وی، دولت و مردم سریلانکا تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که روابط تهران - کلمبو در راستای منافع متقابل دو ملت، بیش از پیش گسترش یابد.

صفحه اصلی > نمایش اخبار سایت 


  چاپ        ارسال به دوست

روز زن

برگزاری مراسم روز زن

 

مراسم بزرگداشت میلاد حضرت زهرا (س) و روز زن درسالن اجتماعات رایزنی فرهنگی درمورخ 10/12/97 برگزارشد . این برنامه با همکاری مجمع زنان سریلانکا و با حضوربانوان ایرانی مقیم کلمبو و سایر بانوان سریلانکایی مسلمان و بودایی برگزارگردید .

این برنامه با سخنرانی یکی از بانوان روحانی بودایی به نام  « ویجیتا ناندا »  vijita nanda آغاز شد .وی بیان داشت وقتی درباره زنان صحبت می شود ، در حقیقت باید اول در خصوص مسئولیت آنها در جامعه حرف زد . مسئولیت جدی و اساسی بانوان زمانی آغاز می شود که از طریق ازدواج وارد یک دنیای متفاوتی می شوند . دراین مقطع زنان ، تمام وجود خویش را وقف زندگی مشترک و مسایل جانبی آن می کنند تا بتوانند نتایج خوبی را درزندگی ارایه نمایند . بسیاری از زنان وقتی برای بیان مشکلات شان نزد ما مراجعه می کنند گلایه دارند که د رقبال ایفای نقشی که درزندگی مشترک دارند ازحقوق متناسب و احیانا احترام لازم برخوردارنیستند ، ما دراین رابطه نصیحت های لازم را به مردان می کنیم چون واقعا وظایف مادری و همسربودن بسیار سخت است . البته متقابلا به زنان نیز توصیه می کنیم که با فراهم آوردن زمینه های رشد علمی و عقلی ، هم به حقوق خودشان آگاهی یابند و هم این که ازاین طریق موفق شوند تا مشکلات را مدیریت نموده و با تربیت فرزندان شایسته ، کمک موثری به رشد جامعه داشته باشند . ما معتقدیم وقتی مادران قوی وآگاهی داشته باشیم درآن زمان شاهد یک جامعه زیبا تری خواهیم بود .

سپس خانم زائری ، همسر سفیرکشورمان درکلمبو ضمن تبریک میلاد حضرت زهرا (س) بیان داشت . درجوامع امروزی باید جایگاه بانوان بیش از پیش شناخته شود واین قشر مهم و تعیین کننده در جوامع بشری باید از احترام متقابل برخوردارگردند واین احترام باید به این دلیل باشد که ، زنان و مادران نقش موثری در تداوم نسل بشر وا زهمه مهمتر به واسطه نقش سازنده آنها درمسئولیت پذیری به منظور تربیت فرزندان است . زنان در دنیای امروز ، یا درداخل خانه و یا درخارج از آن مشغول فعالیت هستند که د رهردوحالت ، هیچگاه وظایف مادری و همسری را فراموش نمی کنند واین ، اوج ایثار و نقش آفرینی درخانواده و دراجتماع است . وی ضمن مهم برشمردن نقش مادران و زنان در شکل گیری شخصیت فرزندان به اهمیت وظایف مادری ازنگاه اسلام اشاره وبیان داشت به همین دلیل است که رهبران انقلاب اسلامی در ایران ا زابتدا و سپس بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ، توجه ویژه ای به جایگاه وحقوق بانوان داشتند وبرای رشد و ارتقای جایگاه علمی و اجتماعی زنان درایران توصیه ها وتلاش های زیادی کردند که نتیجه آن حضورگسترده وسازنده بانوان ایرانی در عرصه های علمی ، سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی وحتی اقتصادی است . باید گفت این نگاه انقلاب اسلامی به زنان برگرفته از نگاه و باور اسلام به جایگاه و نقش سازنده بانوان است .  وی درخاتمه افزود از جمله نگاه های جدید ایران به مقوله بانوان درایران ، تغییر مناسبت روز زن و روز مادر و هم زمان سازی جدید این رویداد با مناسبت میلاد دخترگرامی پیامبراسلام (ص) است . 

آخرین سخنران این نشست ، خانم « نیلانتی پوشما کوماری» nilanthi pushpakumari یکی از فعالان اجتماعی بود . وی درابتدا به نقش سازنده بانوان درجامعه اشاره و ایفای این نقش را درپیشبرد جوامع به سوی توسعه اخلاق مدار ، سازنده ارزیابی نمود و بیان داشت هرچه جایگاه زنان و شناخت این جایگاه درجوامع جدی تر و فارغ از تعصب های بی منطق باشد ، بانوان بیشتر تشویق شده وپا درمیدان های مسئولیت پذیری خواهند گذاشت اما درمقابل اگرچنین نشود ، جامعه از کمک رسانی سازنده قشر عظیمی از سرمایه انسانی اش محروم خواهد ماند ، برای رسیدن به این هدف باید دستگاه های قانون گذار، قوانین روشن و حمایتی قابل توجهی را وضع و اجرا نمایند . درخصوص مسایل آموزشی باید طوری عمل شود که از ابتدا درمدارس و سایر مراکز آموزشی موضوع احترام و جایگاه زنان می بایست تعریف شود تا هم آحاد جامعه این حقوق را فرا بگیرند و هم این که بانوان با حقوق خودشان آشنا شوند . وی افزود ، امروزه درجوامعی شبیه به سریلانکا ، زنان نقش سازنده وفعالی دراقتصاد وحتی اقتصاد خانواده دارند ، که این موضوع درکنار نقش مادری وهمسری ، مسئولیت مضاعفی را پدید می آورد ، لذا محترم شمردن زنان و رعایت حقوق شان در قبال مسئولیت های آنها ، کمترین چیزی است که توقع آن می رود .

 


٢١:٤٥ - شنبه ١١ اسفند ١٣٩٧    /    شماره : ٧٢٤٥١٦    /    تعداد نمایش : ٥٦خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 119949 | بازدید امروز : 93 | کل بازدید : 510733 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 1.5313