گزارش تصویری
 • مراسم بزرگداشت دهه مبارکه فجر در رایزنی فرهنگی ایران در کلمبو
  مراسم بزرگداشت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در محل رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در کلمبو برگزار شد.

 • دیدار حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسگر با اسقف اعظم کلیسای کاتولیک سریلانکا
  حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ساعتی قبل با کاردینال مالکوم رانجیت اسقف اعظم کلیسای کاتولیک سریلانکا دیدار و گفتگو نمود.

 • گزارش دیدار نماینده ولی فقیه با پروفسور راهولا انونایاکا ترو
  حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به اتفاق سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در کلمبو با پروفسور راهولا انونایاکا ترو از رهبران بودایی سریلانکا دیدار و گفتگو نمود.

 • گزارش تصویری دیدار حجت الاسلام قاضی عسگر از حوزه عملیه زینبیه و مراکز شیعی شرق سریلانکا
  حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در ادامه سفر به سریلانکا از حوزه علمیه خواهران شهر پلوناروا و حسینیه شیعیان شهر والاچینا بازدید کرد.

 • بازدید نماینده ولی فقیه از پروژه فنی - مهندسی در دست اجرای ایران در سریلانکا
  حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر از روند اجرایی پروژه آب رسانی و ساخت سد توسط مهندسان ایرانی در سریلانکا بازدید کرد.

 • بازدید نماینده ولی فقیه درامور حج از دو مرکز شیعیان در سریلانکا
  حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در ادامه سفر به سریلانکا از حوزه علمیه خواهران شهر پلوناروا و حسینیه شیعیان شهر والاچینا بازدید کرد.

 • برگزاری مراسم بزرگداشت دهه مبارکه فجر در رایزنی فرهنگی ایران در کلمبو
  مراسم بزرگداشت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران در کلمبو برگزار می گردد.

 • روحانی فرارسیدن سالگرد استقلال سریلانکا را تبریک گفت
  رئیس‌جمهور در پیامی به "مایتریپالا سیریسنا" رئیس‌جمهور دموکراتیک سوسیالیستی سریلانکا، فرا رسیدن شصت و نهمین سالگرد استقلال این کشور را به وی، دولت و مردم سریلانکا تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که روابط تهران - کلمبو در راستای منافع متقابل دو ملت، بیش از پیش گسترش یابد.

صفحه اصلی > نمایش اخبار سایت 


  چاپ        ارسال به دوست

گفت‌وگوهای فرهنگی

آغاز گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و ژاپن

ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی روز جمعه 19 بهمن‌ماه با نوبوئو تاناکا، رییس بنیاد صلح ساساکاوا ژاپن دیدار و با وی در خصوص توسعه همکاریها به ویژه آغاز گفتوگوهای فرهنگی و اجرای برنامههای فرهنگی و هنری گفت‌وگو کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابراهیمی‌ترکمان در ابتدای این دیدار که با حضور رحمانی‌موحد، سفیر و حسین دیوسالار، رایزن فرهنگی و بنیهاشمی، رایزن علمی ایران در ژاپن انجام شد، با اشاره به جایگاه مهم بنیاد صلح ساساکاوا از یک سو و حوزه فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در جهان گفت: این دو مجموعه میتوانند در راستای اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی، هنری و نشست‌های تخصصی اقدامات جدی را به عمل آوردند و آمادگی اینکه در این زمینه همکاری مشترک و منسجم عملیاتی شود، وجود دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه سخنانش با بیان اینکه در شرایط امروز، مهمترین راهکار برای برونرفت از مشکلات و بحران‌های عرصه بین‌المللی، گفتوگو و ایجاد شناخت بهتر و دقیق‌تر از اشتراکات فرهنگی میان ملت‌هاست، گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تا کنون بیش از یکصد گفتوگوی دینی و فرهنگی را با کشورهای مختلف به انجام رسانیده است و امیدواریم برگزاری اولین دور گفتوگوهای ایران و ژاپن در شهر ایسه، بتواند زمینه شناخت هر چه بیشتر دو ملت بزرگ ایران و ژاپن را فراهم آورد و اینگونه برنامه‌ها و نشست‌ها در زمینه‌های مختلف ادامه یابد.

وی سپس به تأثیرگذاری شخصیتهای مهم در روابط دو کشور در ایران و ژاپن هم اشاره و تأکید کرد: ایران و ژاپن روابطی تاریخی و طولانی را تجربه میکنند که نقش اندیشمندان و فرهیختگان دو طرف در توسعه این روابط بسیار قابل توجه و مهم است و باید تلاش کرد تا با ارتباطات بیشتر اهالی فکر و فرهنگ دو کشور بزرگ ایران و ژاپن، در زمینه شناخت هر چه بیتشر گام برداشت.

ابوذر ابراهیمیترکمان همچنین به توسعه فعالیتهای فرهنگی هم اشاره و اظهار امیدواری کرد که با توجه به شناخت سفیر ایران در ژاپن به موضوع فرهنگ و اهتمامی که به موضوعات فرهنگی در روابط دو کشور وجود دارد، روز به روز شاهد توسعه و تعمیق همکاریهای فیمابین باشیم.

در ادامه این دیدار تاناکا، رییس بنیاد صلح ساساکاوا ضمن تأکید به جایگاه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، گفت: از اینکه این مجموعه مهم به فعالیتهای ارزشمند خود در تعمیق روابط فرهنگی ایران و ژاپن اقدام میکند، بسیار خرسندیم. همچنین باید عنوان کنم؛ همواره در خصوص فرهنگ و تمدن ایران سخن گفتهام و امیدوارم که بتوانیم برنامهریزیهای لازم در خصوص اجرای برنامه‏های فرهنگی را عملیاتی کنیم.

رییس بنیاد صلح ساساکاوا ژاپن همچنین به اهمیت گفت‏وگوهای فرهنگی پرداخت و گفت: گفتوگوهای فرهنگی از اهمیت ویژه و فوقالعادهای برخوردار است و باید زمینههای لازم را برای انجام آن فراهم کرد.

در بخش دیگری از این دیدار رحمانیموحد، سفیر ایران در ژاپن ضمن بیان سخنانی با اشاره به روابط بسیار خوب و تاریخی دو کشور گفت: بسیار خرسندیم که رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به منظور پیگیری توسعه همکاریهای فرهنگی به ژاپن سفر کردهاند. ایشان شخصیت برجسته، فعال و متخصص در امور فرهنگی هستند و با توجه به عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی میتوانند در این زمینه بسیار مؤثر باشند.

وی سپس با تأکید بر اینکه بنیاد صلح ساساکاوا در زمینه توسعه همکاریهای فرهنگی میان ایران و ژاپن بسیار مؤثر عمل کرده است، اظهار کرد: گفتوگو، پديدآورنده صلح و استمرار و تداوم آن باعث قوام صلح میشود و به نظر میرسد همکاریهای مشترك سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و بنیاد صلح ساساکاوا برای شکل دادن به اولین دور گفت‏وگوهای فرهنگی ایران و ژاپن بسیار مهم و قابل توجه خواهد بود.

گفتنی است؛ ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به منظور افتتاح و شرکت در اولین دور گفتوگوی دینی ایران و ژاپن به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و همزمان با نودمین سالگرد آغاز روابط رسمی دو کشور، به ژاپن سفر کرده است. ابراهیمیترکمان در جریان این سفر علاوه بر این دیدار، با ساواکا هانیو، رییس کتابخانه ملی مجلس ژاپن و شی میزو، رییس دانشگاه کوگاکان دیدار و در نشست با تعدادی از ایرانشناسان و اسلامشناسان شرکت کرد.


٢٣:٥١ - جمعه ١٩ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ٧٢٣٢١٦    /    تعداد نمایش : ٨٥خروج
مطالب مرتبط
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 119938 | بازدید امروز : 73 | کل بازدید : 510713 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 1.4219